wtorek, 1 kwietnia 2014

Jestem logopedą i świetnie operuję językiem.Siedzę i czekam na wypłatę. Chyba z okazji prima aprilis postanowili mi jej nie przelać. Odkurzyłam, zjadłam pierogi i chciałabym wyprać tapczan (mam koty i psa w domu, dla przypomnienia), ale nie mam środka, który usunął by ten koci syf, więc... siedzę i czekam na wypłatę. Z nudów zajęłam się czymś bardzo przyjemnym, czyli roztrząsaniem cudzych błędów. Tych językowych. Jestem zboczona. Serio. Nie przejdę obojętnie obok błędu ortograficznego. Powinnam chodzić z czerwonym pisakiem i wpisywać "ort" w gazetach, ogłoszeniach, banerach... A jak mnie denerwuje, kiedy ludzie używają słów, których znaczeń nie znają... Albo, gdy nadużywają słów, powtarzając je po kilka razy w jednej wypowiedzi i wtykając je tam, gdzie nie powinni.. By nie wytykać błędów osobiście, bo to bardzo nieładnie, ulżę sobie na blogu, wypisując słownikowe znaczenia wyrazów powszechnie- błędnie- stosowanych. Ale jazda, nie mogę się doczekać!
Ze słownika Kopalińskiego:

aczkolwiek- słowem aczkolwiek łączymy dwa zdania lub wyrażenia, jeśli wniosek wynikający z treści zdania podrzędnego jest niezgodny z treścią zdania nadrzędnego. (jakie to klarowne!)
Przykład:
Aczkolwiek miał wyższe wykształcenie muzyczne, nigdy nie pracował w swoim zawodzie.
bynajmniej- Słowa bynajmniej używamy, by podkreślić, że wyrażony w zdaniu zaprzeczony sąd uważamy za prawdziwy, wbrew przypuszczeniom,  iż mogłoby być inaczej. (a to klarowne niczym klarowane masło!)
Przykłady:
Nie chodziło tu bynajmniej o nowe płyty, lecz o skandal, który towarzyszył występom tego zespołu.
Na tym bynajmniej poszlaki się nie kończą.

Czego bynajmniej  bynajmniej nie oznacza? Przynajmniej, aczkolwiek, w każdym razie. Chryste Panie!

bezpretensjonalny - ktoś (...) zachowuje się naturalnie, miło i nie stara się zrobi wrażenia, że jest lepszy (...) w przeciwieństwie do pretensjonalnej osoby, która (...) zachowuje się nienaturalnie jakby chciała nas przekonać, że jest lepiej wykształcona, bardziej utalentowana (...) niż inni. Słowo używane z dezaprobatą.
Pretensjonalne rzeczy są zbyt wyszukane i świadczą o złym guście ich właścicieli lub ich twórców.
Przykłady:
Mówiła z przesadną melodyjnością, pretensjonalnie uwypuklając dykcję (to ja!!!!)
Nad lasem sterczał szczyt pretensjonalnej, pseudogotyckiej baszty.

Pretensjonalny NIE OZNACZA kogoś, kto ma pretensję!

Ponieważ przepisywanie haseł ze słownika jest żmudną tudzież nudną pracą (słowem tudzież łączymy zdania, lub inne wyrażenia, które charakteryzują te same osoby, rzeczy, lub fakty. Czyli tudzież to nie albo! Też się niedawno zdziwiłam :P), więcej ich tu dziś nie wypiszę :P. Wrzucę Wam za to zdjęcie z książki Szymborskiej, w której to znalazł się Słownik Wyrazów Obelżywych. Wrzucam też znaczenie słowa dupa (choć może powinnam rzucić jakąś kurwą..).


Wychodzi tutaj moja pretensjonalność- pokazuję, że mam w domu słowniki tudzież inne książki :P... Najbardziej mnie zainteresowała dupa jako żeński narząd płciowy. Ojacieżpierdzielę... A o kant dupy tłuc lubię :P! Ps. To nie koniec, na następnej stronie było o dupie Maryni i dawaniu komuś dupy!

 W razie, gdyby ktoś chciał mówić do mnie brzydko... Od czasu obejrzenia Nimfomanki, chodzi za mną szpicruta...


Dobrych żartów i humorów Wam dziś życzę ;)!
M.

6 komentarzy:

 1. "debil" i "dorobkiewicz" razem?? Alicja Anonimowo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorobkiewicz dopisany- pod debilem, żeby było alfabetycznie ;). Tam jest sporo dopisanych i wykreślonych wyrazów, co mnie bawi jeszcze bardziej (żeby była jasność- to nie ja, tylko Ichna Szymborska ze swoim mężem (?) tak nabazgrała na własnym maszynopisie ;)).

   Usuń
 2. Gdy oczekiwałam przyjścia na świat mojego syna coś strzeliło mi do głowy i czytałam fora dla matek - i dowiedzialam się jak "uspać" dziecko, jakie ubranko mu "ubrac". Wszystko sowicie okraszone cycusiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta.... Fora internetowe. Ja mam do nich awersję od czasu, gdy zobaczyłam, jakie głupoty i mity logopedyczne matki potrafią powtarzać :/...
   Ps. Niech żyje okraszanie cycusiem :D!

   Usuń
 3. Rafał...no niech będzie S.6 kwietnia 2014 12:05

  Fajna Pani Logopedo tudzież droga koleżanko, zauważyłem brak literki 'ć' na końcu wyrazu 'zrobić', w definicji wyrazu 'bezpretensjonalny'. Zaznaczył bym sobie na laptopie czerwonym mazakiem błąd, ale za cholerę nie wiem jaki to rodzaj błędu :p I kto by mi monitor wyczyścił!!! :) Nie chodzi mi tu bynajmniej o czepianie się szczegółów tudzież zwracanie Ci uwagi, lecz o wywołanie uśmiechu na Twej twarzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nieeeee! To przez tę klawiaturę, na której nie wskakuje ta literka! Zaraz wyszukam i poprawię, serdecznie dziękuję za znalezienie błędu tudzież wywołanie uśmiechu na mojej twarzy ;)!

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...